מדחס אוויר הוא פריט חשוב ושימושי ביותר במפעלים וכן במוסכים, נגריות ואפילו במרפאות שיניים.
זהו כלי ובו אוויר דחוס, שהלחץ שלו נמדד לפי כמות חלקיקי האוויר שהוא מכיל, בכל יחידת נפח. מדחסי אוויר משמשים עבור מגוון של צרכים במגזר התעשייתי, במגזר העסקי ועוד.
הם יכולים להגיע בצורות ובגדלים שונים, כאשר לכל פעולה הדורשת שימוש בלחץ אוויר – יותאם המדחס המתאים עבורה ויותקן בתוך מכשירים ייעודיים, המסייעים לניצול מיטבי של לחץ האוויר שנוצר וניתובו בדרך המתאימה.

הבדלים בין מדחסי אוויר

ישנם ארבעה סוגים של מדחסי אוויר, הנבדלים ביניהם הן בטכנולוגיה שבעזרתה האוויר נדחס בתוכם – והן בעוצמה שלהם, ברמה המרבית של לחץ האוויר שהם מייצרים וביכולתם לסייע לביצוע פעולות הדורשות כוח רב:
  1. מדחס v12 הנחשב ליעיל אך עדין יחסית – מדחסים אלו משמשים לצורך ניפוח צמיגים ובדרך כלל לא ניתן יהיה להחליף בהם מיכל.
  2. מדחסים בוכנתיים – שבתוכם האוויר נדחס על ידי בוכנות, המופעלות בעזרת מנוע בנזין או חשמלי והם בדרך כלל כן בעלי מיכל הניתן להחלפה.
  3. מדחסים בורגיים – האוויר שבתוך המדחסים מהסוג הזה, נדחס באמצעות רוטורים מסתובבים והם בעלי תפוקה גבוהה יותר מהשניים הקודמים.
  4. מדחסי צנטריפוגה – בעלי הספקים גבוהים ביותר, בתוכם פועלת טורבינה רבת עוצמה והם הרבה פחות נפוצים מהסוגים האחרים של מדחסי האוויר.

למה צריך את זה? על השימוש במדחסי אוויר

המשימות שמדחסי אוויר יכולים לבצע הן רבות ומגוונות, לכן ניתן להשיג אותם בכל מיני גדלים, כאמור, כמו גם בלחצי אוויר משתנים. את המדחסים מחברים לכלי אוויר המותאמים להם, זאת כדי שניתן יהיה לבצע בעזרתם פעולות שונות. לצורך ביצוע פעולה עדינה בלחץ אוויר, למשל כמו ניקוי הפה אצל רופא השיניים, יהיה צורך במדחס אוויר קטן ממדים הפועל בלחץ נמוך. מדחס אוויר שכזה יהיה מותקן בתוך מכשור עדין וקל לתפעול באמצעות יד אחת.

לעומת זאת, כאשר תרצו לנפח צמיג של הרכב במוסך או בתחנת הדלק, לדוגמה, המדחס כבר יהיה חזק יותר וגם אם הפייה שבה תשתמשו היא זעירה – עדיין מדובר באוויר הדחוס בלחץ גבוה, לכן הוא מצליח לנפח בתוך שניות ספורות את הצמיג, כאשר הוא משתחרר.

בעבודה עם כלים תעשייתיים במפעל, הדורשת שינוע באמצעות לחץ אוויר עוצמתי, יהיה כבר צורך במדחסי אוויר בוכנתיים וחזקים במיוחד, אשר יצליחו לייצר התנגדות המספיקה להפעלת מכשור מאסיבי וכבד.

כך בוחרים את מדחס אוויר נכון

לצורך השימוש במדחס אוויר המתאים לפעולה, חשוב לתת את הדעת בנוגע לכמה היבטים, בעיקר באשר למכשור אשר יופעל באמצעות לחץ האוויר שיופק על ידי המדחס. מעבר לכך, יש לבחון את מתחם העבודה ולוודא שישנו די מקום להפעלת המדחס בגודל הרצוי וכן לבדוק האם ישנה הגבלה מסוימת של אזור העבודה.

חשוב לוודא שקיימת נקודת חשמל באיזור שבו מפעילים את המדחס אווויר וכי היא מתאימה לצרכים – וכמובן לבחור את מדחס האוויר עצמו, בהתאם לעוצמת הפעולה הרצויה והאפקטיביות שלו. בחירה מושכלת במדחסים מותאמים, תמנע נזקים מיידים וארוכי טווח ותייעל את העבודה.

סגירת תפריט
ייעוץ בוואטסאפ
דילוג לתוכן